top of page
IMG_6776.jpg

Jest takie miasteczko, jedno z wielu.

Wśród gór, zabiegani ludzie troszczą się o swoich bliskich. Tygodnie są pracowite, zawsze jest coś do zrobienia, ale niedziele przynoszą spokój. Wszyscy idą do kościoła - serca miasta, choć na chwilę łapią oddech. Po prostu miłe miasteczko, jedno z wielu.

 

Nad tym miasteczkiem unosi się cisza.

 

Był taki czas, gdy wśród tych samych gór, zabiegani ludzie troszczyli się o swoich bliskich, ciężko pracowali. Piątki przynosiły spokój. Kobiety zapalały świece, mężczyźni szli w stronę serca miasta - kościoła, ale mijali go, by tuż za rogiem stanąć w drzwiach synagogi i choć na chwilę złapać oddech. To miasteczko miało dwa serca. Jedno z nich nagle pękło i nigdy więcej nie zabiło.

 

W Limanowej Żydzi i Chrześcijanie przez kilka wieków tworzyli razem pozornie niewidoczną dziś historię. Połowa miasteczka zniknęła. Tylko ukryte, maleńkie ślady prowadzą nas          do kolorowego, hałaśliwego splotu kultur, języków i tradycji.

 

Czasem w ciszy brakuje słów. Wtedy przychodzi muzka.

 

Agata Cieplińska

IMG_6787.jpg

„DISTURB THE SILENCE” to muzyczna opowieść o wielokulturowej, przedwojennej historii Limanowej.

Przez niemal 400 lat Chrześcijanie i Żydzi wspólnie tworzyli galicyjskie miasteczko, o czym rzadko się już dziś pamięta. Społeczność żydowska w Limanowej nigdy się nie odrodziła, pozostały po niej jedynie nieliczne pamiątki. Jedną z nich są nuty znalezione w starym fortepianie, prawdopodobnie pochodzące ze zbiorów limanowskiego żydowskiego muzyka Salomona Süsskinda. To właśnie odnalezione wśród nich melodie przypomną o kolorowej przeszłości miasta,  w którym przed wojną istniało kilka teatrów, orkiestr, kino, kwitło życie kulturalne otoczone muzyką.

"Disturb the Silence" to autorskie opracowania melodii zapisanych w należących do Süsskinda rękopisach, zeszytach nutowych nieznanych żydowskich uczniów z Limanowej, a także melodii granych przez rodzinę nowosądeckich muzyków - Goldbergerów. Wiele z nich, jak „Rebeka” czy temat z filmu „Dybuk” jest nam dziś dobrze znanych,           ale przypominając o nich, przerywamy ciszę o ich niegdysiejszych wykonawcach.

 

W projekt zaangażowani są wybitni polscy artyści młodego pokolenia: Andrzej Ciepliński (klarnet), Piotr Przedbora (gitara), Paweł Janas (akordeon) i Piotr Zimnik (kontrabas), na co dzień związani z Warszawą i Berlinem.

salomon.jpg

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Koncert w Limanowskim Domu Kultury, 23.05.2024, 18:30, ul. Bronisława Czecha 4, Limanowa

Wykonawcy: Andrzej Ciepliński (klarnet), Piotr Przedbora (gitara), Paweł Janas (akordeon), Piotr Zimnik (kontrabas). 

Wprowadzenie: Łukasz Połomski (Sądecki Sztetl)

 

 

Koncert „Disturb the Silence” został dofinansowany przez Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce    w ramach programu Małe Granty

Partnerzy:

 

                  

Współfinansowano ze środków ZAW STOART

Skontaktuj się z nami i dołącz do grona sponsorów i partnerów koncertu: kalanterfoundation@gmail.com

logo_cz.tif
logo czarne poziome_edited.png
Logo_ok.tiff
image001.jpg
IMG_6784.jpg

Wesprzyj projekt “Disturb the Silence”Chcemy, by koncert w Limanowej był początkiem opowieści o limanowskiej kulturze żydowskiej. Naszym celem jest wydanie i międzynarodowa promocja albumu z muzyką limanowskich i nowosądeckich żydów, a także zrealizowanie krótkiego wideo-reportażu, który poprzez historię znalezionych nut opowie nam o ich właścicielach i świecie, który bezpowrotnie zniknął.

 

 

Przekaż darowiznę: W razie chęci wsparcia naszego projektu, prosimy o kontakt. Chętnie porozmawiamy o szczegółach i opowiemy szerzej o naszych planach. Dziękujemy za każdą, nawet najmniejszą wpłatę!

All Videos
Obejrzyj Teraz
bottom of page